تبلیغات
سایت خبری پرسپولیس تهران|Home - ۱۰ گلزن برتر تاریخ پرسپولیس ؛ پیوس با رکوردی دست نیافتنی
تبلیغات
ADS
موضوعات
Category
دوستان
Ferends
آمار سایت
Site info
  بازدید امروز : نفر
  بازدید دیروز : نفر
  كل بازدید : نفر
  بازدید ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :
آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
نظر سنجی
poll
نتیجه بازی پرسپولیس و داماش؟


 سلام به دوستان
از اینکه در نظر سنجی وبلاگ شرکت
کردید تشکر می کنیم

آرشیو
Archiv
برچسب ها
tags
لینک دونی

۱۰ گلزن برتر تاریخ پرسپولیس ؛ پیوس با رکوردی دست نیافتنی- سه شنبه 6 فروردین 1392
 دسته بندی : پرسپولیس،

پرسپولیس نیوز: فرشاد پیوس گلزن برتر پرسپولیس در دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ با رکورد ۱۵۳ گل در مسابقات رسمی برترین گلزن تاریخ باشگاه پرسپولیس است


از سال ۱۳۴۷ تا امروز ۱۹۵ بازیکن موفق به گلزنی با پیراهن پرسپولیس در مسابقات رسمی این تیم شده اند که پیوس با رکوردی جاودانه صدرنشین جدول گلزنان پرسپولیس است. ۱۰ گلزن برتر تاریخ پرسپولیس از سال ۱۳۴۷ تاکنون عبارتند از:

۱٫ فرشاد پیوس (۱۵۳ گل)

برترین گلزن تاریخ پرسپولیس از سال ۱۳۷۰ این رکورد را در اختیار دارد و به نظر می رسد تا حداقل یک دهه آینده نیز این رکورد همچنان به نام آقای گل همه ادوار تاریخ پرسپولیس باشد. پیوس در ۲۱۲ بازی موفق به زدن ۱۵۳ گل شد که میانگین وی ۷۲/۰ گل در هر بازی است که این بهترین میانگین در بین گلزنان برتر تاریخ باشگاه است. فرشاد ۹ گل خود را از نقطه پنالتی به ثمر رساند و از سال ۶۵ تا ۷۶ بارها آقای گل مسابقات مختلف شد.

۲٫ علی پروین (۹۵ گل)

تا قبل از ظهور پیوس، پروین بهترین گلزن تاریخ پرسپولیس محسوب می شد که در ۲۷۸ بازی موفق به زدن ۹۵ گل شده بود.  پروین ۲۰ گل خود را از نقطه پنالتی به ثمر رسانده و با این آمار بهترین پنالتی زن تاریخ پرسپولیس به شمار می رود. پروین در همه مسابقات مختلف پرسپولیس حضور داشته و فقط در کارنامه وی جای بازی در جام های باشگاهی آسیا خالی است.

 

3. صفر ایرانپاک (۷۴ گل)

مرحوم صفر ایرانپاک بهترین گلزن سرخپوشان در دهه پنجاه بود که در ۱۴۳ بازی موفق به ثمر رساندن ۷۴ گل شد که با این حساب میانگین گلزنی وی ۵۲/۰ گل در هر بازی بود که سومین رکورد برتر در این زمینه است. ایرانپاک از سال ۴۹ تا ۵۹ به مدت ۱۱ سال در پرسپولیس توپ زد و رکورد ۷ گل وی در دربی هنوز در تاریخ فوتبال ایران ماندگار است.

 

4. ناصر محمدخانی (۵۹ گل)

آقای گل جام باشگاههای تهران در سال ۱۳۶۰ که با پیراهن بانک ملی آن را بدست آورد، از سال ۶۱ تا ۷۲ به تناوب در پرسپولیس توپ زد و البته بهترین سال های فوتبال خود را در قطر سپری کرد. محمدخانی در سال هایی پیراهن پرسپولیس را بر تن داشت که در هر فصل فوتبال آن ۲۰ الی ۲۵ بازی برگزار می شد. گلزن قهار پرسپولیس در نیمه اول دهه ۶۰ ، در ۱۵۲ بازی موفق به زدن ۵۹ گل شد و یکی از برترین مهاجمان فوتبال ایران در دهه شصت بود.

 

5. علی دایی (۴۳ گل)

قطعاً اگر دایی تمام دوران فوتبال خود را در پرسپولیس سپری می کرد اکنون رکورد پیوس را شکسته بود و آقای گل تاریخ پرسپولیس لقب می گرفت. دایی با میانگین گلزنی ۶/۰ گل در هر بازی پس از پیوس بهترین آمار را دارد و در ۷۱ بازی با پیراهن پرسپولیس موفق به زدن ۴۳ گل شده است. ۶ گل دایی نیز حاصل ضربات پنالتی بوده است. برترین گلزن تاریخ فوتبال ملی جهان فقط ۳ فصل و نیم در پرسپولیس بازی کرد و در فصل ۸۲ نیز آقای گل لیگ برتر شد.

۶٫ کریم باقری(۴۳ گل)

کریم باقری پس از علی پروین دومین هافبک گلزن تاریخ پرسپولیس است. کریم که در میانه های فصل ۸۹-۹۰ ناگهان از فوتبال خداحافظی کرد، در مدت ۹ فصل و نیم حضور در تیم سرخپوشان پایتخت در ۲۳۳ بازی موفق به زدن ۴۳ گل شد. ۳۳ گل در لیگ، ۷ گل در جام حذفی و ۳ گل در جام باشگاههای آسیا عمکلرد گلزنی کریم برای سرخپوشان بوده است.

۷٫ مجتبی محرمی (۴۱ گل)

چپ پای سابق پرسپولیس در دهه هفتاد که بیشتر اوقات در پست دفاع چپ بازی می کرد، بهترین مدافع گلزن تاریخ پرسپولیس محسوب می شود که در ۱۷۴ بازی موفق به زدن ۴۱ گل شده است. محرمی ۱۵ گل خود را از نقطه پنالتی به ثمر رسانده که پس از پروین دومین پنالتی زن برتر تاریخ پرسپولیس محسوب می شود. محرمی مهارت خاصی در زدن پنالتی داشت، اما ضربات پنالتی مهمی را از دست داده است که برخی از آنها مثل بازی مقابل عربستان در جام ملت های آسیا یا پوهانگ در نیمه نهایی جام باشگاههای آسیا سرنوشت ساز بوده اند.

 

8. محمود خوردبین (۴۰ گل)

سرپرست سابق سرخپوشان که رکوردار حضور در این باشگاه است، تنها گلزن در میان ده گلزن برتر تاریخ پرسپولیس است که هیچگاه پشت ضربه پنالتی قرار نگرفته است. خوردبین از سال ۴۸ تا ۵۸ پیراهن پرسپولیس را بر تن کرد و در ۱۴۹ بازی موفق به زدن ۴۰ گل شد. محمود خوردبین در سال ۱۳۵۸ و در ۳۱ سالگی کفش‌هایش را آویخت.

 

9. ادموند بزیک (۴۰ گل)

گلزن برتر پرسپولیس در سالهای ۷۴ تا ۷۸  که اکنون در کادر فنی تیم حضور دارد، طی شش فصل حضور در پرسپولیس موفق به زدن ۴۰ گل در ۱۳۳ بازی شد. ادو پس از پرسپولیس راهی سپاهان شد و با گلزنی های پیاپی خود رکوردار گلزنی در لیگ و همچنین آقای گل لیگ برتر نیز شد.

 

10. علی کریمی(۳۸ گل)

ستاره فوتبال ایران در دهه ۸۰ طی سه مقطع حضور در پرسپولیس موفق به زدن ۳۸ گل در ۱۳۷ بازی برای پرسپولیس شده است و رکورد گلزنی او تقریباً هر ۳ بازی یک گل است. کریمی ۲۸ گل در لیگ و  ۱۰ گل در مسابقات باشگاهی آسیا به ثمر رسانده و پس از فرشاد پیوس دومین گلزن آسیایی تاریخ پرسپولیس است. کاپیتان پرسپولیس اکثر بازی های این فصل را از دست داده است، اما با رفع مصدومیتش در چند بازی باقی مانده لیگ برتر و جام حذفی سرخپوشان را همراهی خواهد کرد و می تواند گلزنی در جام حذفی را نیز به کارنامه اش اضافه کند.


نویسنده : milad kheirkhah   نظرات |